dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Viborg stopper i 2022 som varmeproducent

Al distribution og produktion af fjernvarme skal samles i et andelsselskab, hvor forbrugerne har den afgørende indflydelse.
14. JUN 2019 8.00

VIBORG: Varmeforsyningen for hele Viborg by skal samles i ét selskab, og Viborg Kommune er fra 1. januar 2022 helt ude af billedet som varmeproducent, skriver Viborg Stifts Folkeblad.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/viborg-stopper-i-2022-som-varmeproducent

GDPR