dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Vejdirektoratet fældede popler der var del af kunstværk

KORT NYT
10. AUG 2018 6.41

JAMMERBUGT: 450 meter poppeltræer, der var en del af et land-art projekt i og omkring rundkørslen ved Aabybro, er blevet fældet af Vejdirektoratet. Tilbage er kun 13 poppeltræer, skriver Nordjyske. Vejdirektoratet fældede træerne uden at vide, at poplerne var en del af et ophavsretsbeskyttet kunstværk. 

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/vejdirektoratet-faeldede-popler-der-var-del-af-kunstvaerk

GDPR