dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

To vandværker måtte lukke efter ny type pesticidfund i drikkevand

I otte ud af 14 vandværker hos Hovedstadens Forsyning er der blevet fundet pesticidresten dimethylsulfamid
5. JUN 2018 8.23

I otte ud af 14 vandværker hos Hovedstadens Forsyning (Hofor) er der blevet fundet pesticidresten dimethylsulfamid, som eksperterne ikke har meget viden om. Det skriver DR.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/to-vandvaerker-mtte-lukke-efter-ny-type-pesticidfund-i-drikkevand

GDPR