dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Stormflodssikringen ved Jyllinge koster de berørte 230 kr. om måneden

I alt 468 grundejere bliver tilgodeset af diger og sluser. Roskilde Kommune betaler 50 pct. af hele projektet
23. OKT 2017 10.56

ROSKILDE: Langt de fleste ejendomme, der skal sikres mod stormflod i Jyllinge Nordmark, kommer til at betale omkring 230 kr. om måneden på et 25 årigt kommunegaranteret lån, oplyser kommunen.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/stormflodssikringen-ved-jyllinge-koster-de-berrte-230-kr-om-mneden

GDPR