dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
På visualiseringen af Bestseller-tårnet er højden 208 meter.
Illustration: Dorte Mandrup

Skyskraber på New York-niveau på vej på heden - på papiret

Ikast-Brande Kommune sætter nu det nødvendige planarbejde i gang for at imødekomme tøjkoncernen Bestsellers byggebehov, der indebærer et tårn på op til 320 meter i nyt butikscenter. Den nye planlov hjælper projektet på vej

IKAST-BRANDE: '... mulighed for at bygge et højhus på op til 320 m.'

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/skyskraber-pa-new-york-niveau-pa-vej-pa-heden-pa-papiret

GDPR