dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Solcellepanelerne får en totalhøjde på 2,2 meter over eksisterende terræn.

Samsø-medvind til solcelleprojekt - hvis andel af overskud kan komme øen til gode

Brattingsborg Gods' plan om 87 hektar stort solcelleprojekt passer godt med kommunal ambition om at være fossilfri inden 2030.
15. MAJ 2019 12.15

SAMSØ: Udvalget for teknik og miljø på Samsø har nu nikket ja til at gå videre med et af de rigtig store solcelleanlæg, der for tiden planlægges for rundt om i landet. Lokalt med den anbefaling, at en andel af overskuddet skal kunne bruges til gavn for Samsø. Næste skridt er byrådet.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/sams-medvind-til-solcelleprojekt-hvis-andel-af-overskud-kan-komme-en-til-gode

GDPR