dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Regionerne: Nordjysk akutlægehelikopter bør placeres bedre

Havde regeringen og DF fulgt regionernes anbefalinger om en placering nær Brovst, ville helikopteren inden for 30 minutter kunne nå 90.000 flere borgere
2. JUL 2018 7.21

Placeringen af en ny akutlægehelikopter kunne have været bedre og sikret hurtig hjælp til flere danskere, siger Stephanie Lose, formand for Danske Regioner, som reaktion på, at regeringen og Dansk Folkeparti har placeret den nye helikopterbase i Saltum i Vendsyssel.

- Hvis regeringen og Dansk Folkeparti havde lyttet til regionernes faglige anbefaling til helikopterens placering, havde 10 gange så mange borgere kunnet få hjælp fra helikopteren inden for 20 minutters flyvetid. Det undrer mig, at regeringen og DF ikke fokuserer skarpere på at sikre den bedste hjælp til flest muligt danskere.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/regionerne-nordjysk-akutlaegehelikopter-br-placeres-bedre

GDPR