dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Der er lagt op til en lang række nye solcelleparker i de kommende år i Danmark. Etableringen skal støtte elektrificeringen af det danske samfund, men en professor advarer mod et ensidigt fokus på produktion. (Arkivfoto)
Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Professor advarer mod overdreven opsætning af solcelleparker

Kommunerne har godkendt over 50 nye solcelleparker de kommende år. Det giver ikke mening at etablere flere, hvis behovet ikke er der, siger professor.

Det giver ikke mening at opføre flere solcelleparker, hvis der ikke er behov for den øgede mængde grøn strøm, og hvis strømmen ikke kan lagres eller omsættes til eksempelvis brændstoffer.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/professor-advarer-mod-overdreven-opsaetning-af-solcelleparker

GDPR