
KERTEMINDE: I ni år har tidligere borgmester i Kerteminde Hans Luunbjerg (V) haft produktion i to kyllingestalde på sin grund, hvilket ifølge TV2 Fyn har været en millionforretning. Men Kerteminde Kommune har aldrig lavet en ibrugtagningstilladelse. Det betyder ifølge flere eksperter, at staldene er ulovligt taget i brug.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.