dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nyfors Net hævede priser på energispareprojekter med 65 pct.

Elnetvirksomheden Nyfors Net A/S betalte søsterselskab 1,85 mio. kr. for meget for energispareprojekter.
11. JUN 2019 11.40

Nyfors Net A/S betalte søsterselskabet Nyfors Entreprise A/S for meget for at gennemføre energispareprojekter i 2012. Det viser en stikprøvekontrol, som Forsyningstilsynet har gennemført af energispareomkostningerne i Nyfors Net fra 2012-17.  

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/nyfors-net-haevede-priser-p-energispareprojekter-med-65-pct

GDPR