dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Giftdepotet på 110 tons fra Cheminova ligger stadig begravet ved Høfde 42 syd for Thyborøn.
Claus Bonnerup, Ritzau Scanpix.

Folketinget pålægger regeringen:
Nu skal der findes penge til at rydde op efter generationsforureninger

Det skal ske som en 'ekstra og særskilt bevilling', så pengene ikke griber ind i den almindelige finansiering af opgaver på jordforureningsområdet.
4. JUN 2020 13.36

Et enigt Folketing har i dag vedtaget, at der hurtigst muligt skal findes penge til at rydde op efter de ti store generationsforureninger i Danmark, lyder det fra Region Midtjylland, der rummer tre af dem - der stammer fra kemiproduktion på Harboøre Tange.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/nu-skal-der-findes-penge-til-at-rydde-op-efter-generationsforureninger

GDPR