dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Miljøskadelov skal gøre det lettere at komme efter forureneren
Genetableringen af tilløb til Alling Å efter jordskredet på Nordic Waste-grunden lykkedes, men åen var i overhængende fare for forurening. Miljøskadeudvalg skal nu se på forbedret lovgivningen på området. (Arkivfoto).
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Efter Nordic Waste:
Miljøskadelov skal gøre det lettere at komme efter forureneren

Miljøministeren har udpeget medlemmer af nyt miljøskadeudvalg for at sikre, at forureneren betaler ved fremtidige skader på miljøet som ved Nordic Waste.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.