dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Luunbjerg undgik bevidst miljøvurdering, men "det er kutyme"

Kerteminde Biogas ApS er anmeldt til politiet af Kerteminde Kommune, fordi anlægget i flere år har overskredet sin tilladelse.
3. AUG 2024 12.56

KERTEMINDE: Tidligere Kerteminde-borgmester Hans Luunbjerg (V) indrømmer i et interview med Fyens Stiftstidende, at hans omdiskuterede biogasanlæg, Kerteminde Biogas ApS, for otte år siden bevidst blev godkendt til at tage imod maks. 36.500 ton biomasse, så anlægget undgik både VVM- og lokalplansundersøgelse.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/luunbjerg-undgik-bevidst-miljoevurdering-men-det-er-kutyme

GDPR