dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kontrakt på ny Storstrømsbro udsat af italiensk korruptionssag

To italienske entreprenørfirmaer bag ny Storstrømsbro skal dobbelttjekkes for deres rolle i italiensk korruptionssag. Et tredje har netop vundet stort hospitalsbyggeri i Odense

Transportminister Ole Birk Olesen (LA) udskød tirsdag i sidste øjeblik underskrivelsen af en 2,1 mia. kr. stor kontrakt på opførelse af en ny Storstrømsbro, fordi to af de tre italienske entreprenørselskaber bag byggeriet er part i en korruptionssag i Italien. Det tredje selskab er ikke indblandet, tværtimod fik det mandag kontrakt på opførelse af en etape af det nye universitetshospital i Odense.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/kontrakt-p-ny-storstrmsbro-udsat-af-italiensk-korruptionssag

GDPR