dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Miljøstyrelsen overtog sidste år myndighedskompetencen for industrirenseanlægget RGS Nordic fra Slagelse Kommune
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Slagelse hyrer ekstern hjælp:
Konsulenter skal tjekke arbejdet med miljøtilsyn

Slagelses arbejde med miljøgodkendelser og -tilsyn af industrivirksomheder skal gennemgås og kvalitetssikres.
7. MAR 2024 11.00

SLAGELSE: Et eksternt konsulentfirma skal se på, om arbejdet med miljøgodkendelser og miljøtilsyn af godkendelsespligtige industrivirksomheder fungerer i Slagelse Kommune. Det oplyser kommunen i en pressemeddelelse.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/konsulenter-skal-tjekke-arbejdet-med-miljoetilsyn

GDPR