dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kolding på vej igen med at kontrollere ulovlige badebroer

KORT NYT
8. MAR 2020 13.03

KOLDING: Efter gentagne opfordringer ser det nu ud til at lykkes for S at få genoptaget Kolding Kommunes systematiske kontrol af lovligheden af de mange private både- og badebroer langs fjordens kyster, skriver JydskeVestkysten. Prisen er cirka 400.000 kr. årligt i to år, hvis opgaven til efteråret kommer med på 2021-budgettet.

Den systematiske gennemgang af både- og badebroerne blev sat i værk i 2010, men efter at have afdækket forholdene i en del af fjorden, blev kontrollen stoppet i 2013 på initiativ af De Konservative. Kommunen havde forinden fundet 22 ulovlige broer. 

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/kolding-paa-vej-igen-med-at-kontrollere-ulovlige-badebroer

GDPR