dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kapaciteten for store datacentre er stort set udtømt

Elnettet på Fyn, Sjælland og i Østjylland har ikke kapacitet til flere nye, store datacentre. Kun i Vestjylland er der plads til flere storskala-centre, siger Energinet.dk
5. JAN 2018 6.11

Grænsen for, hvor mange store datacentre det danske elnet har kapacitet til, er snart nået, skriver Information. Vestjylland er det eneste område, hvor elnettet stadig har tilstrækkelig kapacitet til at klare flere store datacentre med samme omfang og forventede strømforbrug, som de allerede annoncerede storskala-datacentre fra Apple og Facebook har.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/kapaciteten-for-store-datacentre-er-stort-set-udtmt

GDPR