
HILLERØD: Et forsøg på spildevandsanlægget ved Hillerød Forsyning viser, at det med forholdsvis enkle midler er muligt at fjerne op til 95 procent medicinrester fra spildevandet. I dag er det omkring 20 procent af resterne fra hovedpinepiller, psykofarmaka og penicillin, der ikke bliver opfanget af spildevandsanlæggenes filtre og derfor løber ud i naturen.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.