dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Forurenet vandværk ved Holbæk lukker

KORT NYT
5. JAN 2022 10.25

HOLBÆK: Det lille Vestervangen Vandværk ved Holbæk lukker nu på grund af rester af svampegiften DMS i drikkevandet, oplyser Nordvestnyt. Først var den gal i værkets ene boring, så den anden.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/forurenet-vandvaerk-ved-holbaek-lukker

GDPR