VORDINGBORG / GULBORGSUND: Vordingborg Havn og Vordingborg Erhverv er sammen med havnen i Guldborgsund kommet med i et eksklusivt, internationalt selskab af havne, der med EU-millioner skal reducere udslippet af CO2, skriver Sjællandske.
Det samlede budget for projektet er på næsten 58 mio. kr. fordelt over tre år, og heraf går 1,5 mio. kr. til Vordingborg Erhverv, der skal være tovholder på projektet og stå for kommunikationen af resultaterne. På Vesthavnen, som netop nu er i gang med en stor udvidelse, skal der arbejdes med en miljøvenlig belysning med led-pærer og eksperimenteres med at nyttiggøre forurenet jord.
Direktør for Vordingborg Erhverv Susanne Sørensen understreger, at Danmark hidtil har været dårlig til at få del i de såkaldte interreg-midler fra EU, som er øremærket miljøforbedringer. Hele projektet omfatter også havne fra Belgien, Holland, Tyskland og Norge.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.