dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Vestbirk-søerne har potentiale til at blive en endnu større naturperle, end de allerede er i dag, vurderer Horsens Kommune.
Horsens Kommune

Et af de største vandløbsprojekter i gang i år

Horsens Kommune vil genskabe Gudenå ved Bredvad Sø ved Vestbirk og dermed sikre naturen meget bedre vilkår.
15. MAR 2021 12.00

HORSENS: Til oktober går Horsens Kommune i samarbejde med Naturstyrelsen i gang med et vandløbsprojekt, der skal genoprette naturen i området ved Vestbirk-søerne så tæt på det oprindelige som muligt. Det vil gavne vandkvaliteten i Gudenå og Vestbirksøerne, give fisk og vandplanter langt bedre levevilkår samt tiltrække mange arter af insekter og fugle til området, oplyser kommunen.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/et-af-de-stoerste-vandloebsprojekter-i-gang-i-aar

GDPR