dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Esbjerg gør gratis skolebuskort permanente

KORT NYT
10. MAR 2017 11.25

ESBJERG: Når skolevejen er længere end 2,5 kilometer, betaler Esbjerg Kommune for skoleelevernes buskort. Sådan er rammerne for en forsøgsordning, der som Børn & Familieudvalget nu har besluttet at gøre permanent, oplyser kommunen.

Siden august 2015, hvor forsøgsordningen blev sat i gang, har 800 skoleelever fået et buskort, så de gratis har kunnet tage med Sydtrafiks busser til og fra skole. Ordningen gælder for elever i 0.-9. klasse uanset hvilken afdeling af Esbjerg Kommunes folkeskoler, de har valgt at gå på, når altså afstanden mellem deres hjem og skole er længere end 2,5 kilometer.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/esbjerg-gor-gratis-skolebuskort-permanente

GDPR