dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Energiselskab er blevet en af Vejen Kommunes største ejere af landbrugsjord

KORT NYT
2. AUG 2023 14.05

VEJEN: Igennem de seneste år har energiselskabet Better Energy været særdeles aktive i opkøbet af landbrugsjord i Vejen Kommune i nærheden af byen Andst. Jorden er blevet opkøbt til priser, der i flere tilfælde ligger på op mod det dobbelte af vurderingen. Med opkøbene for over 200 mio. kr. har Better Energy sikret sig over 300 hektar, hvilket gør energiselskabet til en af de største ejere af landbrugsjord, skriver JydskeVestkysten.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/energiselskab-er-blevet-en-af-vejen-kommunes-stoerste-ejere-af-landbrugsjord

GDPR