
Kommunale selvstyrehavne kan gældsætte sig for store millionbeløb, uden der bliver kastet ordentligt kritiske blikke på investeringerne, og senest har det efterladt Frederikshavn Kommune med en gæld på næsten 1,7 mia. kr., da kommunen måtte overtage selvstyrehavnen. Byrådspolitikere har simpelthen for svært ved at gennemskue økonomien, når der gives grønt lys til nye projekter, siger økonomiprofessor ved CBS Peter Maskell til dr.dk.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.