dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Døde mink trænger op igen fra gravene

KORT NYT
24. NOV 2020 14.13

HOLSTEBRO: Flere aflivede mink er blevet gravet ned ved militærets øvelsesterræn ved Holstebro. Men naturens kræfter får flere af dyrene til at trænge op gennem graven, så de ligger på jordoverfladen. Det bekræfter Rigspolitiet, der leder Den Nationale Operative Stab, som har ansvaret for minknedgravningerne, til DR Nyheder.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/doede-mink-traenger-op-igen-fra-gravene

GDPR