dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Mange områder i Sønderjylland er ramt af for høj vandstand.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Beredskab ser frem mod flere dages oprydning i Sønderjylland

45 værnepligtige og befalingsmænd er flyttet fra Nordjylland til Sønderjylland for at hjælpe med oprydning.
21. OKT 2023 10.57

Der er i nattens løb blevet sendt pumpemateriale og ekstra mandskab til Sønderjylland for at hjælpe til med oprydningsarbejdet. Det er her, at uvejret har forårsaget nogle af de værste oversvømmelser. Det fortæller Martin Vendelbo, der er brigadechef i Beredskabsstyrelsen.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/beredskab-ser-frem-mod-flere-dages-oprydning-i-soenderjylland

GDPR